UPGRADE KOLUMN GŁOŚNIKOWYCH  

W większości dojrzałych konstrukcyjnie kolumn zastosowano rozwiązania, których nie znajdziemy w tańszych konstrukcjach np. do 2000...3000.- PLN. Wprowadzenie modyfikacji kolumn poprawi znacznie ich jakość.

Na rynku pojawiły się nowe technologicznie komponenty do budowy kolumn. Posiadam je! Proponuje wymianę starszych podzespołów na nowe...

A oto szczegółowa oferta:

 1.      ZWROTNICE  

a) Wymiana rezystorów na drutowe bezindukcyjne firmy MILLS w torach głośników wysoko- i średnio tonowych. Ten typ rezystora jest całkowicie wolny od składników pochodzenia magnetycznego. Można to łatwo sprawdzić i porównać przez zbliżenie do magnesu. Materiał na medium oporowe został starannie dobrany pod względem brzmieniowym – uzwojenie wykonano bifilarnie. Wymiana rezystorów np. metalizowanych na MILLS-y powoduje znaczne zwiększenie rozdzielczości.

b) wymiana kondensatorów MKP lub MKT (czasami nawet elektrolitycznych) w torze wysokotonowym na typu KPSn z folii ciągłej cynowej, nie napylanej jak w MKP oraz gorszych niż MKP na takie właśnie w torze średniotonowym. W wypadku, gdy w torze niskotonowym użyto najsłabszych elektrolitów z folią chropowatą, proponuje się ich wymianę na elektrolity z folią gładką lub nawet polipropyleny MKP przy mniejszych pojemnościach (do 100uF).

c) wymiana cewek szeregowych w torach średnio-nisko-tonowym oraz równoległych w torze wysokotonowym z drutowych na taśmowe POLINK lub lepsze - ALPHA CORE USA.  

d) wymiana okablowania wewnętrznego na srebrne w izolacji teflonowej.

e) projektowanie i montaż układów linearyzujących przebieg impedancji: w zakresie basu - lepsza kontrola (brak "buczenia), oraz w zakresie wzrostu impedancji między głośnikami współpracującymi z głośnikiem wysokotonowym - usunięcie wyostrzenia/podbicia zakresu 2 do 4 kHz szczególnie dokuczliwe przy współpracy ze wzmacniaczem lampowym.

f) proponujemy również wymianę układu zwrotnicy w uzasadnionych pomiarami i odsłuchami przypadkach, z uwzględnieniem preferencji brzmieniowych właściciela kolumn.  

2.      OBUDOWY

a) wyłożenie ścianek masą bitumiczną  

b) montaż rozpórek przy ich braku lub przy wyczuwalnych drganiach

c) montaż kolców lub i cokołów/podstaw np. granitowych lub MDF

d) wymiana wytłumienia pochodzenia sztucznego na naturalną tj. wełnę owczą zaś gąbek na filc czystowełniany.

e) wymiana portów (gniazd) na złocone, w tym wg patentu Eichmanna - o ile zastosowano gorsze.

f) zmniejszenie zjawiska dyfrakcji wokół głośnika wysokotonowego przez zastosowanie specjalnych nakładek.  

3.      GŁOŚNIKI

W uzasadnionych przypadkach proponuję wymianę głośników z dopracowaniem zmian w zwrotnicy. Mam w tym duże doświadczenie oraz niezbędne oprzyrządowanie pomiarowe a także warsztat.

 

UPGRADE WZMACNIACZY LAMPOWYCH

   Postęp technologiczny oraz poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych dotyczących techniki lampowej pozwalają dziś unowocześnić i co za tym idzie poprawić i to znacznie brzmienie wzmacniaczy lampowych. Oto moje propozycje:

 1. ZASILACZ  

a) wymiana, o ile takich nie zastosowano, kondensatorów elektrolitycznych na trwalsze (105st.), a przede wszystkim na charakteryzujące się niską impedancją dla wysokich częstotliwości oraz większej pojemności.
Ten upgrade przynosi poprawę mega- i mikrodynamiki, lepszą kontrolę basu i ogólną poprawę brzmienia.
Opisana zmiana dotyczy zasilania stopni mocy. W zasilaniu stopni napięciowych proponuje się wymianę kondensatorów na MKP wzorem najlepszych wzmacniaczy lub dołączenie takich do już zainstalowanych poprawnych elektrolitów.

b) dołączenie do istniejących elektrolitów kondensatorów przyspieszających typu MKP o średniej pojemności. Jest to bardzo ważne dla uzyskania lepszych wysokich tonów, ich rozdzielczości oraz separacji. Kondensatory te zmniejszają też zakłócenia w.cz. co ma wpływ na „oczyszczenie” dźwięku.

c) wymiana diod prostowniczych na specjalne do techniki audio typu FREED.
Cechuje je duża szybkość oraz bezzakłóceniowa praca. Efekt – poprawa dynamiki oraz ogólna poprawa brzmienia. Zmniejszenie zakłóceń od zasilania.

d) montaż filtrujących zakłócenia dławików w.cz. w części sieciowej zasilacza oraz (o ile miejsce na to pozwala) dławików m.cz. po stronie napięć stałych w miejsce użytych tam rezystorów. Spodziewany efekt to uprzestrzennienie dźwięku, jego umuzykalnienie oraz oczyszczenie z granulacji.

e) zmniejszenie brumu (przydźwięku sieci) przez symetryzację napięcia żarzenia, prostowanie i wygładzenie prądów żarzenia w st. napięciowych, montaż ekranów, oraz wymianę okablowania sygnałowego na quasisymetryczne, w tym z czystego srebra.

f) izolowanie od chassis trafo sieciowego oraz dławików (chodzi o rdzenie) o ile tego fabrycznie nie wykonano. Dodatkowo, jeśli trafo generuje drgania proponujemy odpowiednie amortyzatory. Poprawa stabilności dźwięku.

g) zmiana konstrukcyjna bloku zasilania podobna do rozwiązań typu dual mono. Rozdzielenie zasilacza począwszy od diod prostowniczych przyniesie poprawę separacji kanałów, a co za tym idzie lepszą stereofonię oraz ogólną poprawę brzmienia.  

2. CZĘŚĆ  WZMACNIACZY NAPIĘCIOWYCH ORAZ PRZEDWZMACNIACZE

 a)      wymiana kondensatorów sprzęgających na KPSn z cynowej folii ciągłej. Efekt to ogólna poprawa brzmienia – oczyszczenie dźwięku z „zabrudzeń”.

b)      wymiana wybranych rezystorów w torze sygnału (obc. anody, automatyczny minus w katodzie, w sprzężeniu zwrotnym) na całkowicie bezindukcyjne.

c)       wymiana pozostałych kondensatorów na lepsze w uzasadnionych analizą układu przypadkach. Zbocznikowanie istniejących typem MKP.

d)      rozpatrzenie możliwości poprawy chłodzenia lamp przez montaż odblasków, rozpraszaczy, wykonanie otworów.

 Ponadto:

 - montaż gniazd wej/wyj na lepsze – złocone, WBT,Eichmanna

- wymiana okablowania na srebrne w newralgicznych odcinkach lub całych urządzeniach

- montaż nóżek/kolców/amortyzatorów – w tym Soundcare Superspikes lub b. tanie z oferty

- możliwość zainstalowania zdalnego sterowania głośnością z wymianą potencjometru na lepszy

- serwis bieżący, regulacje, wymiana lamp, ich  pomiary i parowanie, i inne.

 UPGRADE ODTWARZACZY CD

    Wiele konstrukcji odtwarzaczy średniej klasy zaniedbuje problem drgań pasożytniczych od fal akustycznych i podłoża, a także brak jakichkolwiek elementów przeciwzakłóceniowych.

   Tuning CD wg Sonus Oliva to wzmocnienie obudowy, zastosowanie kolców z przekładkami antywibracyjnymi, montaż obejm ferrytowych za zasilaczem z rozdzieleniem obwodów analogowego, cyfrowego, napędowego – czasem wyniesienie na zewnątrz transformatora sieciowego lub choćby jego zekranowanie. W rachubę wchodzi też instalacja gniazda sieciowego EIC umożliwiającego zastosowanie sieciówki zewnętrznej oraz wymiana mosiężnych gniazd RCA na miedziane  WBT.

 UPGRADE WZMACNIACZY TRANZYSTOROWYCH ZINTEGROWANYCH

   Każdy przypadek wzmacniacza analizowany jest pod kątem upgrade indywidualnie…

Dla zdecydowanych, których interesują purystyczne rozwiązania, proponuję następujące rozwiązanie możliwe do wykonania w większości wzmacniaczy niższej i średniej klasy:

 Wprowadzenie bezpośrednio na potencjometr srebrnego interkonektu  Sonus Oliva – pominięcie złącz, w tym mosiężnych gniazd RCA i selektora wejść – jego styków, okablowania , ścieżek itd…od potencjometru bezpośrednio na wejście stopni mocy łączówka z czystego srebra w teflonie – pominięcie wszystkiego co tam by nie było. Następnie analiza zasilacza i zbocznikowanie srebrnymi zworami bezpieczników w torze sygnału głośnikowego, gdyby takie były w tym również za zasilaczem.

Instalacja kondensatora p/zakłóc w newralgicznym punkcie zasilacza (odkrycie własne) i obejmy ferrytowej w najodpowiedniejszym miejscu, pominięcie przekaźnika przed wyjściem na głośniki i wymiana gniazd głośnikowych na srebrne lub z czystej miedzi pozłacanej, a nawet dolutowanie srebrnych przewodów głośnikowych Sonus Oliva bezpośrednio do tranzystorów mocy. Wykonano – sprawdzono – efekt: nieprawdopodobna poprawa przejrzystości, czystości, stereofonii itd… itd…!